analytics

28 септембар, 2011

O ZDRAVLJU SU REKLI...

"Koristi svoje zdravlje do tačke da ga sasvim istrošiš. Zdravlje tome i služi, iskoristiti ga u potpunosti pre nego što umreš; ne dozvoli da te zdravlje nadzivi" (Bernard Šo)

23 септембар, 2011

22 септембар, 2011

Ako ipak rešite da ostavite pušenje

Za život bez cigarete odlučiće se tek 6 procenata pušača. Iako je za potpuni oporavak organizma potrebno petnaestak godina, samo 12 sati kasnije telo započinje proces samoizlečenja. Dva do tri dana kasnije, većina nikotina nestaje iz tela. Koncentracija ugljen monoksida i nikotina pada, a srce i pluća se obnavljaju.

19 септембар, 2011

Čokolada za srce i mozak

Na evropskom kongresu kardiologa u Parizu ove godine, predstavljeno je istraživanje engleskih naučnika koji su dokazali da ako jedete čokoladu, imate 37% manje šanse da obolite od kardiovaskularnih bolesti.

17 септембар, 2011

ŠTO DUŽE DEBELI, TO BLIŽI SMRTI

Gojaznost je udružena sa povećanim mortalitetom kod sredovečne i starije populacije. Ljudi srednjih godina koji imaju BMI veci od 30,  imaju 22% veci rizik od smrti u odnosu na one koji imaju normalnu telesnu tezinu (BMI 18.5–24.9).

Aspirin bolji kada se uzima dva puta dnevno

Kod bolesnka koji Aspirin koriste u lecenju kardiovasakularih bolesti, pokazalo se da je bolje uzimati ga dva puta dnevno umesto jednom kako je do sada bilo pravilo. 

15 септембар, 2011

Trudnoća posle postporođajne kardiomiopatije

Sigurnost zavisi od oporavka srca

Lili Barouch koja je pratila bolesnice koje su imale postporođajno popuštanje srca.
    Dr Lili Barouch je prvi put pregledala bolesnicu A.H. u “The Johns Hopkins Hospital”, 2007, tačno godinu dana nakon porođaja carskim rezom sa prvim detetom. 27-godišnja pacijentkinja, nakon porođaja, počela je da se žali na kratak dah, otečene članke nogu, a njena ejekciona frakcija na pregledu srca bila je 25-30%.

Zdravstvo u Srbiji zaostaje najmanje 30 godina

Zdravstvo u Srbiji zaostaje za drugim zemljama najmanje 30 godina. Lekari se za zdravlje pacijenata bore pomoću štapa i kanapa, a njihove plate su tri puta manje čak i od zarada medicinskih sestara u Nemačkoj. Otud i korupcija na visokom nivou u zdravstvenom sistemu Srbije, upozorava u intervjuu za Press dr Miodrag Stojković, svetski priznati genetičar i vlasnik Specijalne bolnice „Spebo" u Leskovcu.